Lecznica Weterynaryjna
lek. wet. Mariusz Mikołajczak
56 645 68 98
W ramach profilaktyki u zwierząt wymienia się przede wszystkim szczepienia ochronne, preparaty zwalczające pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne, oraz antykoncepcję.
Ochronę przeciw chorobom zakaźnym psów i kotów można stosować jeszcze przed urodzeniem się naszych pupili. Warto dopilnować, by ciężarna suczka lub kotka była posiadaczką ważnego kompletu szczepień. Dzięki temu maluchy otrzymają od matki przeciwciała, które ochronią je w czasie pierwszych tygodni życia. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj odporności szybko wygasa, w związku z tym najlepiej jest zastosować tak zwane szczepienia wczesne. To umożliwi nam ochronę szczeniąt i kociąt w pierwszym okresie życia, tak ważnym dla prawidłowego wzrostu i rozwoju.
Wewnątrz i na zewnątrz
Kolejną istotną kwestią jest leczenie i zapobieganie inwazji pasożytów. U zwierząt spotykamy najczęściej pasożyty wewnętrzne takie jak nicienie, tasiemce, przywry oraz pierwotniaki, w tym szczególnie groźna Babesia canis. Z pasożytów zewnętrznych często spotykamy zwłaszcza pchły i kleszcze, larwy much, wszy, wszoły, świerzbowce i nużeńce. Obecnie jest dostępna cała gama produktów, przeznaczonych do zwalczania pasożytów zewnętrznych, wewnętrznych lub obu tych form jednocześnie. Wybierać możemy spośród tabletek, preparatów typu spot-on, a nawet zastrzyków. Sposób odrobaczania zależy od wielu czynników, np. wieku, stylu życia, ogólnego stanu zdrowia, występujących alergii, ciąży, laktacji, indywidualnych preferencji (np. niechęć do przyjmowania tabletek). Dobry weterynarz pomoże nam dobrać odpowiednią profilaktykę dla naszego zwierzęcia, uwzględniając te wszystkie czynniki. W lecznicy weterynaryjnej możemy również otrzymać leki, wydawane jedynie z przepisu lekarza, niedostępne w sklepach zoologicznych i innych punktach, prowadzących usługi dla zwierząt. Możemy mieć również większą pewność co do jakości otrzymanego produktu. Istotne jest zwłaszcza zadbanie o profilaktykę przeciw pasożytom wewnętrznym podczas ciąży, co zapobiegnie przeniesieniu inwazji na potomstwo – dobry lekarz weterynarii z pewnością doradzi odpowiednie postępowanie.
Metody antykoncepcyjne dzielimy na dwie grupy – chirurgiczne i zachowawcze. W przypadku suk i kotek nieprzeznaczonych do rozpłodu, zabiegiem z wyboru jest sterylizacja. Taka operacja nie tylko uchroni nas przed niechcianym potomstwem, zniweluje objawy rujowe, ale także zmniejszy ryzyko nowotworów gruczołu mlecznego oraz wykluczy np. często spotykane ropomacicze. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy operacji, można stosować metody hormonalne, jednak nie są one polecane do długotrwałego stosowania, ze względu na częste skutki uboczne. Podobnie sytuacja dotyczy samców, jednak w przypadku łagodnego temperamentu u psa, czy też braku znaczenia terenu przez kocura właściciele często rezygnują z jakiejkolwiek kontroli płodności.
Lecznica Weterynaryjna - Na Skarpie
telefon: 56 645 68 98
ul. Wyszyńskiego 5b, 87-100 Toruń
poniedziałek - piątek: 8:00 - 22:00
sobota - niedziela: 10:00 - 18:00
---------------------------------------------------------------
Gabinet - Wrzosy
telefon: 694 696 677
ul. Migdałowa 13, 87-100 Toruń
poniedziałek - piątek: 10:00 - 18:00
sobota - niedziela: nieczynne
---------------------------------------------------------------
Gabinet - Lubicz
telefon: 660 632 558
ul. Lipnowska 42, 87-162 Lubicz
poniedziałek - piątek: 9:00 - 17:00
sobota - niedziela: nieczynne