Lecznica Weterynaryjna Mariusz Mikołajczak

Chipowanie
 

Na czym polega chipowanie ?
Chipowanie to operacja polegająca na wszczepianiu do szyi lub między łopatkami zwierząt, umieszczonego w specjalnej kapsułce wykonanej ze szkła, mikroprocesora o niewielkich, kilkumilimetrowych rozmiarach, wykorzystując do tego celu specjalną strzykawkę. Cały zabieg jest bezbolesny i trwa zazwyczaj około 1 minuty, nie wywołując przeważnie skutków ubocznych. Przeprowadzić go można w większości gabinetów weterynaryjnych.
Chip umieszczany w ciele zwierzęcia jest nośnikiem danych, posiadającym specjalny numer, za pomocą którego, przy wykorzystaniu czytnika, można zidentyfikować zwierzę i jego właściciela. Po wstrzyknięciu chipu, lekarz weterynarz zbiera dane na temat zwierzaka i jego właściciela, a następnie przesyła je do Ogólnopolskiej Bazy Danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji.

Jak działa i jak wygląda chip?
Elektroniczny czip z zakodowanym niepowtarzalnym 15 cyfrowym numerem jest wielkości ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych i może działać nawet kilkadziesiąt lat.

Jak odczytać mikrochip?
Odczytu dokonuje się za pomocą specjalnego czytnika. Mikroczip aktywowany jest przez fale radiowe wysyłane przez czytnik. Po przetworzeniu przez mikroprocesor fala radiowa zawierająca zakodowany numer mikroczipa wysyłana jest z powrotem do skanera, który ją dekoduje i wyświetla w postaci numeru identyfikacyjnego na ekranie cała procedura trwa mniej niż sekundę.

Gdzie można odczytać chip?
Odległość odczytu przy użyciu standardowego kieszonkowego czytnika waha się w granicach 5 – 10 cm i uzależniona jest głównie od rozmiaru jego anteny czytnika. Numer zakodowany w mikroczipie można odczytać w dowolnym schronisku dla bezdomnych zwierząt w Polsce, w większości gabinetów weterynaryjnych, komendach Policji oraz Straży Miejskiej w całym kraju.

Czy chipowanie psów i kotów jest obowiązkowe?
Chipowanie zwierząt, które przebywają wyłącznie na terenie Polski, nie jest obowiązkowe. Korzyści, jakie ze sobą niesie są jednak bardzo duże i coraz więcej osób decyduje się na wszczepienie takiego mikroprocesora swojemu zwierzakowi. Obowiązek chipowania dotyczy natomiast sytuacji, w której wyjeżdżamy z psem czy kotem do innego kraju Unii Europejskiej. Chipowanie w takiej sytuacji warunkuje uzyskanie przez czworonoga paszportu, który pozwala na swobodne poruszanie się z nim po krajach unijnych.

Zalety chipowania zwierząt domowych!
Ogromną zaletą chipowania zwierząt domowych jest to, że zwierzę posiadające taki chip ma większe szanse na powrót do swojego właściciela gdy ulegnie zagubieniu, ponieważ po przystawieniu czytnika do szyi lub łopatki, błyskawicznie można odczytać dane psa czy kota, w szczególności te dotyczące miejsca zamieszkania jego właściciela. Oprócz tego, chip utrudnia sprzedaż skradzionych psów lub kotów, szczególnie tych rasowych. Dzięki systemowi identyfikacji, próby sprzedaży skradzionych zwierząt z chipem mogłyby się zakończyć szybkim nakryciem potencjalnego sprawcy kradzieży.

Mapa dojazdu